دکتر احمد کامیابی مسک (استاد برجسته تئاتر و ادبیات):

دکتر احمد کامیابی در پنجم اردیبهشت ۱۳۲۲ در بیرجند متولد شد. او تحصیلاتش را در دبستان داریوش درخش و حکیم نزاری بیرجند و دبیرستان­های پرویز و شوکتی و بالاخره دانشسراهای مقدماتی بیرجند و مشهد به پایان رساند و به عنوان آموزگار در ایستگاه راه آهن بکران در وسط کویر مشغول به کار شد. سپس در دبستان­ها و دبیرستان­های شاهرود و مشهد به تدریس پرداخت. او از دوازده سالگی در درخش و مسک به شبیه و تعزیه گردانی می­پرداخت و خود نیز نقش­های کوچکی را به عهده می­گرفت. به نظر می­رسد که نمایش و تئاتر در سرنوشت او رقم خورده بود. اولین نمایش نامه­اش در سال ۱۳۴۱هـ..ش در شاهرود به روی صحنه آمد و در همان زمان نمایشگاهی از نقاشی­هایش را نیز ترتیب داد.

کامیابی پس از بازگشت به ایران مدتی در آموزش و پرورش به کار اشتغال داشت و پس از آن به دانشکده­ی هنرهای دراماتیک منتقل شد. دکتر کامیابی تحصیلات دانشگاهیش را در دانشگاه­های مشهد و تهران به پایان رساند. وی پس از اخذ مدرک فوق لیسانس زبان فرانسه در سال ۱۳۵۱هـ .ش عازم فرانسه شد. فوق لیسانس دیگری در ادبیات نمایش و سپس در سال ۱۳۵۶هـ .ش دکترای سیکل سوم را از دانشگاه مونپولیه دریافت کرد. کامیابی پس از بازگشت به ایران مدتی در آموزش و پرورش به کار اشتغال داشت و پس از آن به دانشکده­ی هنرهای دراماتیک منتقل شد.

آثار و تألیفات

احمد کامیابی به دو زبان فرانسه و فارسی آثاری در زمینه­ی نمایش و نیز ادبیات به چاپ رسانده است که به برخی از آن­ها اشاره خواهیم کرد.

– شاه می­میرد، اثر یونسکو، ترجمه­ی احمد کامیابی مسک؛ – سیاه زنگی­ها، ژان ژنه، ترجمه­ی احمد کامیابی مسک؛- معمار و پادشاه آشور(فرنادو و آرابال)، ترجمه­ی احمد کامیابی مسک؛

– من آفتاب را می­سرایم (پل الوار)، ترجمه­ی احمد کامیابی مسک؛- آخرین دیدار با ساموئل بکت، نویسنده: احمد کامیابی مسک:

– یونسکو و تئاتر او، در این کتاب مقدمه­ای از یونسکو به همراه یک مصاحبه با وی چاپ شده است.

فهرست مطالب این کتاب عبارتند از:

– مقدمه؛- اوژن یونسکو: شازده کوچولو؛- تئاتر یونسکو از دیدگاه منتقدین؛- تئاتر یونسکو از دیدگاه خودش؛- تئاتر یونسکو یا تئاتر همگان (مردمی بودن تئاتر یونسکو).

پیام بگذارید
Enter Captcha Here :