دکتر غلامحسین شکوهی

دکتر غلامحسین شکوهی (پدر علم تعلیم و تربیت ایران): غلامحسین شکوهی در سال ۱۳۰۵هـ .ش در قصبه­ی خوسف واقع در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی بیرجند زاده شد. ایشان چهار کلاس ابتدایی خود را در زادگاهش گذرانید. در خرداد ۱۳۲۳ هـ .ش دوره­ی تحصیلات متوسطه را در دانشسرای مقدماتی بیرجند به پایان رسانید و در مهرماه همان سال خدمات آموزشی خود را با سمت آموزگار در دبستان­های بیرجند آغاز کرد. دیپلم کامل متوسطه را با شرکت در امتحانات نهایی متفرقه رشته­ی ادبی در مشهد اخذ کرد و پس از انجام خدمت وظیفه، از مهر ۱۳۳۲ هـ .ش در دانشسرای عالی و دانشگاه تهران به ادامه تحصیل پرداخت و از دانشکده­ی ادبیات به دریافت درجه­ی لیسانس نائل آمده است. در آذرماه ۱۳۳۶هـ .ش در ردیف دانشجویان رتبه اول برای ادامه تحصیل به خارج از کشور اعزام گردید. و در اسفند ۱۳۴۲هـ..ش پس از دریافت لیسانس تعلیم و تربیت و گواهینامه­ی تخصصی راهنمایی حرفه­ای و دکترای علوم تربیتی از دانشگاه ژنو، به ایران بازگشت. بعد ازمراجعت به ایران، (۱۳۴۳هـ .ش) با سمت کارشناس اداره­ی کل مطالعات و برنامه­ها و رئیس اداره­ی تحقیق و ارزشیابی در وزارت آموزش و پرورش و به عنوان مأمور خدمت در دانشسرای عالی تهران و دانشسرای عالی سپاه دانش انجام وظیفه کرده است. دکتر شکوهی در بهمن ۱۳۴۶هـ..ش به دانشگاه تهران منتقل شد و تا شهریور ۱۳۷۲هـ..ش به عنوان استادیار، دانشیار و استاد تمام وقت در دانشکده علوم تربیتی دانشگاه تهران خدمت کرد. از مهر ۱۳۷۲هـ .ش به دانشکده­ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه بیرجند منتقل شد. دکتر شکوهی از سال ۱۳۳۵هـ .ش که در آن به دریافت درجه­ی لیسانس نائل شد، تاکنون تألیفات و ترجمه­هایی به شرح زیر داشته است:

– پایان نامه­ی تحصیلی سال ۳۴-۳۵ با عنوان: «شرح حال و ذکر آثار و نمونه­ی اشعار محمدبن حسام قهستانی»، – رساله­ی دکتری، مفهوم رابطه در حساب(۱۳۴۱).lanNotion de Rapport en Arithmetique(۱۹۶۳)؛- روش آموختن حساب و هندسه؛- مربیان بزرگ؛- روانشناسی برای سال سوم آموزش متوسطه­ی عمومی – اقتصاد اجتماعی، فرهنگ و ادب – مبانی راهنمایی تحصیلی. این کتاب در سال­های نخست بعد از انقلاب برای مراکز تربیت معلم کشور نوشته شد. ولی معلوم نیست چرا تاکنون چاپ نشده است.

دکتر شکوهی در این فاصله بیش از چهل مقاله به زبان فارسی نوشته یا از انگلیسی و فرانسه به زبان فارسی برگردانیده است که در ماهنامه­یآموزش و پرورش، نمای تربیت، مجله­ی روانشناسی، فصلنامه­ی تعلیم و تربیت، نشریه­ی دانشکده­ی علوم تربیتی دانشگاه تهران و روزنامه­ی میزان چاپ و منتشر شده است.

– تعلیم و تربیت، – ترجمه از متن فرانسه، – تعلیم و تربیت و مراحل آن، – مبانی و اصول آموزش و پرورش، – ویراستاری کتابی تحت عنوان: برنامه ریزی بلند مدت آموزش عالی: نتایج سمپوزیوم منطقه­ای آسیا و اقیانوسیه که به اهتمام معاونت هماهنگی وزارت فرهنگ و آموزش عالی در سال ۱۳۷۰ هـ .ش منتشر شده است؛ – دو مقاله (۵۳ و ۵۴) نیز به زبان انگلیسی نوشته است که در نشریه­یarithmetic teacher چاپ و منتشر شده است.

دکتر شکوهی طی پنجاه و دو سال حیات آموزشی و علمی خود چندین بار در داخل و خارج کشور به مناسبت­های مختلف، سخنرانی­هایی به زبان فارسی و فرانسه در مجامع علمی داخلی و بین المللی ایراد کرده است که متأسفانه اثری از آن­ها در دست نیست. از جمله در نخستین گردهمایی اعضای شوراهای تحقیقاتی کشور درباره­ی مسائل آموزش و پرورش کشور سخنرانی کرده که متن کامل آن در مجموعه سخنرانی­های گردهمایی مذکور چاپ و منتشر شده است.

پیام بگذارید
Enter Captcha Here :