دکتر کاظم معتمدنژاد

دکتر کاظم معتمدنژاد (پدر علم ارتباطات ایران):

کاظم نژاد در سال ۱۳۱۳ هـ .ش در مود از توابع بیرجند زاده شد. تحصیلات ابتدایی و قسمتی از تحصیلات متوسطه­ی خود را در زادگاهش و قسمتی دیگر در بیرجند و سال ششم ادبی را در دبیرستان مروی تهران گذرانید. در سال ۱۳۳۶ هـ .ش به اخذ درجه­ی لیسانس و در سال ۱۳۳۹ هـ .ش به اخذ درجه­ی دکتری در رشته­ی حقوق قضایی از دانشگاه حقوق و علوم سیاسی تهران نائل آمد. وی در زمان تحصیل در دوره­ی کارشناسی با مدیریت موقت روزنامه­ی کیهان که استاد ایشان بود، رابطه­ی دوستانه­ای برقرار کرد. خدمت دانشگاهی وی از سال ۱۳۴۴ هـ .ش در سمت استادیاری در دانشکده­ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شروع می­شود. ضمناً همکاری خود را از آغاز ورود با مؤسسه­ی کیهان ادامه داد. در این هنگام او از دانشیاری دانشکده­ی حقوق دانشگاه تهران استعفا داد و در دانشکده­ی علوم و ارتباطات اجتماعی، به عنوان معاون دانشکده مشغول به کار شد. ایشان همچنین در تشکیل و عضویت انجمن­های مختلفی از جمله: انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، انجمن بین المللی تحقیق در ارتباطات جمعی، انجمن بین المللی حقوق فضا، انستیتو بین المللی ارتباطات، انجمن فرانسوی علوم ارتباطات و اطلاعات، نقش عمده­ای داشته است. وی بیش از هفتاد مقاله­ی علمی در مجلات و مجامع بین المللی ارائه داده و خود نیز در برپایی سمینارها و همایش­های علمی نقش مهمی داشته است. در سال ۱۳۷۳-۱۳۷۴ هـ .ش به عنوان استاد نمونه­ی دانشگاه های کشور از دست ریاست جمهوری وقت لوح تقدیر دریافت نمود و به پیشنهاد وزیر فرهنگ و آموزش عالی از مهر ماه ۱۳۷۸ هـ .ش به عضویت هیأت امنای دانشگاه های منطقه­ی مرکزی منصوب شده است (علیزاده بیرجندی، ۱۳۹۰: ۱۵۹- ۱۶۰).

آثار و تألیفات

دکتر کاظم معتمدنژاد به عنوان، پدر علم ارتباطات ایران، صاحب آثار ارزشمندی در زمینه علوم ارتباطات می باشد که برخی از مهمترین آن ها عبارتنداز:

– روزنامه­نگاری، – تحقیق در محتوای برنامه­های رادیو ایران، – وسایل ارتباط جمعی، – روش تحقیق در محتوای مطبوعات،

– کتاب­هایی نیز در زیر چاپ دارند که اسامی آنها عبارتند از:

– فرهنگ علوم ارتباطات؛ شامل ده هزار واژه­ ی تخصصی به زبان­ های انگلیسی، فرانسه و فارسی – حقوق مطبوعات؛ بررسی تطبیق قوانین و مقررات تأسیس و انتشار مطبوعات، – وسایل ارتباط جمعی، – تکنولوژی­های نوین ارتباطی؛ از تلگراف و تلفن تا ماهواره و اینترنت، – کتاب شناسی ارتباطات در کشورهای در حال توسعه به زبان­های انگلیسی و فرانسه (دو جلد).

پیام بگذارید
Enter Captcha Here :